top of page

Historie

První kolie v naší rodině byla trikolorní fena Zea z Ranče W, kterou jsme si pořídili v roce 1971. V jejím rodokmenu se objevují významní chovní jedinci, kteří jsou označování jako zakladatelé chovu kolií v České republice.

Zea milovala děti a děti milovaly jí. Její vášeň pro vše, co se točí, zejména kola od dětského kočárku, se jí stala ve dvou letech osudnou. Kolo jedoucího auta se jí zastavit nepodařilo...

Abychom překonali smutek ze ztráty neúnavné parťačky, podařilo se nám v krátké době sehnat zlatou fenu Arinu. Arina byla bez průkazu původu, její matka pocházela z chovatelské stanice ze Zlaté Jalny. Arina byla úžasná fena opět zcela oddaná dětem a celé rodině. Dožila se krásných 14 let.

Další kolií, která se v naší rodině objevila, byl trikolorní pes Alan. O této "psí osobnosti" se rozepíšeme více. Alana přivezla rodinná známá v roce 1985 jako štěňátko bez průkazu původu od chovatelů z Kvasin. Do dnešních dní si pamatujeme hrozné zjištění, že chovatel prodal štěně neočkované a zřejmě již nakažené parvovirózou. Díky úžasné veterinární péči Alan přežil a vyrostl z něho krásný pes, ale memento pochybně zakoupených štěňat v nás zůstalo do dalších let. Na Alana vzpomínáme jako na neúnavného zbojníka, kterému nebyl cizí žádný průšvih. Od rozkousaných bot a tkaniček, přes snědené svačiny až po simulantství, otevírání dveří a povalování se po postelích a gaučích. Samé typické koliácké vlastnosti... Alan se dožil 10 let, protože patrně nešťastný start do života měl vliv na jeho zdraví.

Odchodem Alana trpěla zejména vnoučata, proto se v krátké době do rodiny stěhuje naše první blue-merle fena Tena od Lobkoviců, které jsme říkali Lassie. Lassie byla zcela charakteristická kolie. Milovala děti, nezkazila žádnou legraci, byla úžasně mazlivá, ale tvrdohlavá a mazaná. Lassie se dožila více než 14 let.

Pořízením nové feny Abíba Collar Dream se definitvně změnil náš pohled na život s koliemi. Rozhodli jsme se pro její uchovnění a založení chovatelské stanice Krása Polabí.

Ebony Brilliant of African Gold

bottom of page