top of page
 Adoptivní vrh C - CHS TOP LESS (UA)

Po bezprecedentním napadení svrchované Ukrajiny jsem myslela na všechny své ukrajinské přátele, na jejich úžasné chovy a nádherné psy. Zpočátku jsme se s ostatními chovateli snažili vypomoci finančně, případně někteří z nás organizovali humanitární pomoc. Nešlo přeslechnout volání známé chovatelky Nataly Shmatko, které měla březí fenu téměř v centru válečného dění. Fenku Suri se jí podařilo přesunout na západ Ukrajiny a požádala chovatele, zda by se jí někdo neujal a nepomohl vrh odchovat. Dlouhé rozmýšlení nebylo potřeba, naše domácnost byla stále ještě v modu Covid - štěňata, tedy jsme pomoc nabídli. Neskutčné nasazení předvedla Lenka Petrášková(CHS Ever After), která zorganizovala přesun prostřednictvím několika chovatelů a kurýrů přes Maďarsko až do Bratislavy. Tam už jsme si nastávající maminku s Lenkou převzaly a vezly domů směr Mělník. Cestou jsme se ještě stavily na veterině na ultrazvukovém vyšetření, které potvrdilo, že štěňátka žijí a chystají se na svět v řádu hodin.

Ano, opravdu v řádu hodin. Hrdinku Suri jsme přivezly v pondělí 21. 3. 2022 ve večerních hodinách a ráno 24.3. porod začal. Po celou porodu dobu byla na messengeru chovatelka Nataly a já průběžně hlásila každé narozené štěňátko. 

Narodilo se 7 štěňátek, 2 tricolorní kluci, 1 kluk blue merle, 3 blue merle holčičky a 1 tricolorní holčička. Maminka se začala okamžitě starat, a po počátečních problémech s laktací jsme si všichni vydechli. 

Když si vše zpětně uvědomuji, obdivuji odvahu Nataly, že se odhodlala poslat fenu k neznámým lidem, kteří slíbili, že se o ni postarají.

Na druhou stranu jsem vůbec nepřemýšlela nad rizikem, že by se během cesty nebo porodu mohlo přihodit cokoli nepředvídaného. Protože mi v podstatě "kryla záda" dcera MVDr. Veronika Čermáková, veškerá rizika jsem si uvědomila až po "akci". Takže ještě jednou děkuji Nataly za důvěru, zvládly jsme to.

VRH C CHS TOP LESS, nar. 24.3. 2022

O: CH UA Paint The Night Della Buca Delle Fate

M: JCH UA TOP LESS Viva La Prima (Suri) 

20220325_083428.jpg

TOP LESS Cool Starlink (Zorro) žije v Praze

TOP LESS Cashmeer Fluffy - žije v Žhery u Českého Brodu

TOP LESS Come On You Braveheart (Nick)- žije v Trhových Dušníkách

TOP LESS Cream Pearl Of Ukraine - žije v Kiszvarda (HU)

TOP LESS Crazy Love For Me - žije v Mělníku

TOP LESS Code Of Freedom (Dessa) - prozatím Mělník, poté UA

TOP LESS Credo - Be Brave ( Cori) - žije ve Střížovicích u Plzně

Po odchovu jsme začali řešit umístění štěňátek, myslím, že se podařilo najít super páníčky. Fenka Dessa pojede s maminkou Suri zpět do své domovské CHS až to situace dovolí. 

Celý tento příběh mě nesmírně obohatil, bohužel měl i své stinné stránky v podobě neseriozní chovatelky a zájemkyně o štěně z Norska, ale se vším jsme se vypořádali, myslím se ctí.

Mé ponaučení je, že pokud chceš pomoci, nesmíš se rozmýšlet, ale zároveň nesmíš bezhlavě důvěřovat všem.

bottom of page