top of page
 Adoptivní vrh C - CHS TOP LESS (UA)

24. 2. 2022 jsme se probrali do rána se šokující zprávou, že Rusko napadlo svrchovanou Ukrajinu. Okamžitě jsem myslela na všechny své ukrajinské fb přátele, na jejich úžasné chovy a nádherné psy. Zpočátku jsme se s ostatními chovateli snažili vypomoci finančně, případně někteří z nás organizovali humanitární pomoc. Nešlo přeslechnout volání známé chovatelky Nataly Shmatko, které měla březí fenu téměř v centru válečného dění. Fenku Suri se jí podařilo přesunout na západ Ukrajiny a požádala chovatele, zda by se jí někdo neujal a nepomohl vrh odchovat. Dlouhé rozmýšlení nebylo potřeba, naše domácnost byla stále ještě v modu Covid - štěňata, tedy jsme pomoc nabídli. Neskutčné nasazení předvedla Lenka Petrášková(CHS Ever After), která zorganizovala přesun prostřednictvím několika chovatelů a kurýrů přes Maďarsko až do Bratislavy. Tam už jsme si nastávající maminku s Lenkou převzaly a vezly domů směr Mělník. Cestou jsme se ještě stavily na veterině na ultrazvukovém vyšetření, které potvrdilo, že štěňátka žijí a chystají se na svět v řádu hodin.

Ano, opravdu v řádu hodin. Hrdinku Suri jsme přivezly v pondělí 21. 3. 2022 ve večerních hodinách a ráno 24.3. porod začal. Po celou porodu dobu byla na messengeru chovatelka Nataly a já průběžně hlásila každé narozené štěňátko. 

Narodilo se 7 štěňátek, 2 tricolorní kluci, 1 kluk blue merle, 3 blue merle holčičky a 1 tricolorní holčička. Maminka se začala okamžitě starat, a po počátečních problémech s laktací jsme si všichni vydechli. 

Když si vše zpětně uvědomuji, obdivuji odvahu Nataly, že se odhodlala poslat fenu k neznámým lidem, kteří slíbili, že se o ni postarají.

Na druhou stranu jsem vůbec nepřemýšlela nad rizikem, že by se během cesty nebo porodu mohlo přihodit cokoli nepředvídaného. Protože mi v podstatě "kryla záda" dcera MVDr. Veronika Čermáková, veškerá rizika jsem si uvědomila až po "akci". Takže ještě jednou děkuji Nataly za důvěru, zvládly jsme to.

VRH C CHS TOP LESS, nar. 24.3. 2022

O: CH UA Paint The Night Della Buca Delle Fate

M: JCH UA TOP LESS Viva La Prima (Suri) 

20220325_083428.jpg

TOP LESS Cool Starlink (Zorro) žije v Praze

TOP LESS Cashmeer Fluffy - žije v Žhery u Českého Brodu

TOP LESS Come On You Braveheart (Nick)- žije v Trhových Dušníkách

TOP LESS Cream Pearl Of Ukraine - žije v Kiszvarda (HU)

TOP LESS Crazy Love For Me - žije v Mělníku

TOP LESS Code Of Freedom (Dessa) - prozatím Mělník, poté UA

TOP LESS Credo - Be Brave ( Cori) - žije ve Střížovicích u Plzně

Po odchovu jsme začali řešit umístění štěňátek, myslím, že se podařilo najít super páníčky. Fenka Dessa pojede s maminkou Suri zpět do své domovské CHS až to situace dovolí. 

Celý tento příběh mě nesmírně obohatil, bohužel měl i své stinné stránky v podobě neseriozní chovatelky a zájemkyně o štěně z Norska, ale se vším jsme se vypořádali, myslím se ctí.

Mé ponaučení je, že pokud chceš pomoci, nesmíš se rozmýšlet, ale zároveň nesmíš bezhlavě důvěřovat všem.

bottom of page